نیروهای مخالف معمر قذافی وارد طرابلس شدند و در نخستین ساعات پیشروی شان به سمت پایتخت مخالفان در میدان سبز طرابلس، مکان نمادین رژیم قذافی را فتح کردند. حکومت دیکتاتوری قذافی سقوط کرد. طرابلس به دست انقلابیون لیبی افتاد و حکومت 42 ساله معمر قذافی پایان یافت. انقلابیون با حمله به زندان طرابلس، هزاران زندانی سیاسی را آزاد کردند. سیف الاسلام و دو پسر دیگر پسر قذافی بازداشت شدند. منزل عایشه، دختر قذافی به تصرف انقلابیون درآمد. مردم نام میدان سبز طرابلس را که محل تجمع حامیان قذافی بود، به میدان شهدا تغییر دادند. فرمانده یگان ویژه قذافی با انقلابیون تبانی کرده بود. سفارت لیبی در الجزایر اعلام کرد که به انقلابیون پیوسته است. اینترنت در طرابلس بعد از مدت ها، مجدداً وصل شد. روند تسلیم نیروهای قذافی همچنان ادامه دارد. حداقل یکصد نفر از نیروهای ویژه قذافی به اسارت انقلابیون در آمدند. "البغدادی" نخست وزیر حکومت قذافی به تونس فرار کرده و هم اکنون در هتل پارک شهر جربه تونس اقامت دارد. هزاران تونسی بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع در مقابل این هتل تجمع کرده اند. درگیری ها در محل اقامت قذافی ادامه دارد.

تصاویر زیر گوشه ای از درگیری ها در لیبی و شادمانی انقلابیون و اهالی طرابلس از سقوط قذافی را نشان می دهد.
 

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/bp1.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/bp2.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/02.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/03.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/04.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/07.jpg

خبرهای رسیده از پایتخت لیبی حکایت از آن دارد که طرابلس و انقلابیونی که از سایر شهرها آمده اند، به نزدیکی مقر قذافی رسیده اند. آنها اعلام کرده اند که باب العزیزیه (مقر حکومتی قذافی) را در محاصره خود دارند. قابل توجه این که گردان های ویژه قدافی که به عنوان گارد ویژه، مسئول حفاظت از حکومت وی هستند، عقب نشینی کرده اند و تعداد زیادی از اعضای آن خود را تسلیم انقلابیون کرده اند. چند نفر از فرماندهان این گردان ها نیز کشته شده اند. مخالفان توانسته بودند از راه دریا در برخی محلات طرابلس نفوذ و نبرد با نیروهای قذافی را آغاز کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه ورود مخالفان به پایتخت با استقبال بسیار مردم روبرو شد که در حاشیه خیابان ها در کنار کاروان خودروهای آنان می دویدند. در بنغازی مرکز مخالفان محمود جبریل، یکی از مسئولان اصلی شورای ملی حکومت انتقالی از نیروهای مسلح این شورا در طرابلس خواست که از انجام عملیات انتقامجویانه خودداری کنند و مراقب مقاومت های پراکندۀ نیروهای وفادار به قذافی باشند.

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/14.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/19.jpg

هنوز به طور دقیق معلوم نیست قذافی کجاست. در این رابطه دو فروند هواپیمای آفریقای جنوبی وارد فرودگاه طرابلس شدند و این گمانه زنی وجود دارد که آنها برای بردن قذافی آمده اند. با این حال یکی از اعضای شورای انقلابی لیبی در گفت و گو با بی بی سی گفت: احتمال دارد قذافی به سمت الجزایر گریخته باشد ولی هنوز قطعی نیست. آخرین خبرها حاکی است که معمر قذافی به احتمال بسیار زیاد در اقامتگاهش در باب العزیزیه در طرابلس به سر می برد و تیراندازی های شدید میان مخالفان و نیروهای طرفدار قذافی در اطراف این اقامتگاه ادامه دارد. برخی دیگر از منابع نیز از مذاکره با قذافی برای تسلیم شدن وی حکایت می کنند. برخی انقلابیون می گویند انتظار ندارند قذافی در باب العزیزیه باقی مانده باشد. با این حال تا این لحظه از سرنوشت قذافی خبری نیست. با توجه به جمیع شواهد و خبرهای رسیده، می توان به جرات گفت که رژیم قذافی سقوط کرده است.

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/20.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/21.jpg

http://up6.persianfun.info/img/90/6/libya_on_the_brink/24.jpg